Bermuda üçgeni… Bu ismi duymak bile insanların kalbine korku salmak için yetiyor. Bu gizemli bölge hakkında insanlar arasında dolaşan çok fazla hikaye var. Askeri yada sivil uçak yada gemilerle oraya gidenlerin aniden kaybolduğunu anlatan yüzlerce haber var. Ancak bu konuda bilimsel yada mantıki bir açıklama mevcut değil. Daha da kötüsü Bermuda şeytan üçgeni içerisine giren gemi ve uçaklarda bulunan yolcuların konuştukları son sözlerini bilmek bu hikayelerin dehşetini daha da arttırmaktadır.

Korkunç Bermuda Şeytan Üçgeni Nerede?

Atlas Okyanusun’da, tam olarak ABD’nin Florida eyaletinin Miami kenti ile Bermuda adı verilen bir takım ada ve Güney Amerika’ının kuzeyinde yer alan Porto Riko devleti arasındadır. Burası her bir kenarının uzunluğu yaklaşık 1500 km uzunluğunda devasa bir üçgen şeklindedir ve kapladığı alan yaklaşık 2 milyon kilometre karedir. Bu efsanevi coğrafi bölge, içerisinde yüzlerce gizemli hikayeyi barındırmaktadır. Bu olaylar hakkında yada insan ve makinalardan oluşan kurbanları hakkında herhangi bir açıklama yoktur.

Bermuda Gizemi Nasıl Başladı

İlk olarak 1940’larda Bermuda şeytan üçgeninin gizemi hakkında hikayeler ortaya çıkmaya başladı. ABD Hava kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarından oluşan bir filonun Bermuda şeytan üçgeni üzerinden geçerken tamamen ortadan kaybolduğu haberi yayılmış ve filo komutanının korkunç son sözleri duyulmuştur. Komutan, pilotların bu bölgeye girdikten sonra önlerinde hiç bir şey göremediklerini hatta denizin dahi kaybolduğunu söylemiştir. Bununla birlikte pusulalar da sanki aniden arızalanmış ve belirli bir hedefi göstermek yerine artık çılgın gibi hareket etmeye başlamıştır.

Bu hikayenin dehşetini arttıran şey orada garip filolar varmış gibi kaynağı tespit edilemeyen kablosuz yayınların tespit edilmesidir. Bütün bunlar Filo Komutanı Charles Taylor ve geri kalan diğer pilotlar ile bağlantı kesilmeden önce gerçekleşmiştir. Bu olaydan yakın zamana kadar, bu coğrafi noktada garip şekilde kaybolan gemi, tekne ve uçak hikayeleri devam etmektedir. O günden bu güne kadar 10 uçak ve 4 destroyere ile birlikte 18’den fazla Abd sahil güvenlik botu kaybolmuştur. Daha sayısız motorlu tekne, balıkçı tekneleri ticari gemiler ve daha fazlasından bahsetmiyorum bile. Ancak bütün bu rakamlar yaklaşık olarak verilmiştir. Gerçek rakamlar bunlardan daha fazla yada daha az olabilir.

Hipotezler… Bazıları mantıklı bazıları efsanevi

Bermuda şeytan üçgeni bölgesinde bu olaylar ortaya çıkmaya başladığı günden beri bir çok kişi bu olayları açıklamaya çalışmıştır. Bu açıklamalardan bazıları bilimsel ve mantıki iken bazıları efsane ve hurafelere dayanmaktadır. Bu konuda son zamanlarda ortaya çıkan bir grup bermuda şeytan üçgeni bölgesinde iblisin tek başına yaşadığına inanmaktadır. Daha,  gemileri, tekneleri ve uçakları içine çeken dev bir deliğin olduğuna inananlardan bahsetmiyorum bile. Bazıları ise bu bölgede bilinmeyen uzaylı varlıkların yaşadığını düşünüyor.

Konuyla ilgili bazı bilimsel açıklamalar bakmak gerekirse bu noktada bütün bu olanların sebebinin büyük bir manyetik alan olduğunu düşünenler var. Daha gerçekçi olanlar ise bütün bu olanları gizli askeri bir proje ile ilişkili olduğunu düşünmektedirler. Yada bu bölgede gemileri ele geçiren ve hava sahasından geçen uçakları düşüren korsanların olduğunu düşünenler var.

Bermuda Şeytan Üçgeninde Gerçekleşen Olaylar

Bermuda Şeytan Üçgeninde yaşanan, medyanın ilgisini çekerek meşhur olmuş olaylar çok. İşte meşhur olaylardan bazıları:

ABD Başkan Yardımcısının Kızının Kaybolması

ABD eski başkan yardımcısı Aaron Bauer’ın kızı Theodosia Burr Alston 30 Aralık 1812’de kaybolmuştur. Theodosia’nın bu kişinin Güney Carolina’ya bağlı Charleston’dan kalkıp New York’a giden Patriot Gemisi ile bermuda şeytan üçgeni koordinatlarından geçtikten sonra kaybolması dünya medyasında geniş yer bulmuştur.

USS Cyclops Savaş Gemisi

Bu olay 1. Dünyü savaşı sırasında gerçekleşmiştir ve ABD denizcilik tarihindeki en ölümcül kazalardan birisi olarak kabul edilmektedir. USS Cyclops Askeri gemisi George Warley komutasında 4 Mart 1918’de Barbados adasından ayrıldıktan sonra Bermuda Şeytan Üçgeni bölgesinde hiçbir kalıntı bırakmadan kaybolduğunda üzerinde 309 kişiden oluşan mürettebat bulunuyordu.

Bermuda Efsanesinin Başlangıcı

Bermuda Şeytan Üçgeni hikayesinin başlangıcı tam olarak 5 Aralık 1945 yılına dayanmaktadır. Ünlü Grup Avenger filosu çıktığında, ki bu filo yaklaşık 19 savaş uçağından oluşan rutin bir eğitim uçuşudu, bermuda hava sahasında girdiklerinde hepsi birden esrarengiz şekilde kaybolmuştur.

Bundan sonra da bermudanın şeytani gücü ile ilgili birçok kaybolma hikayesi devam etmiştir. Hatta bu garip hikayeler üzerine birçok film yapılmıştır.

Bir çok kimsenin inanmadığı Gerçek

Sonuç olarak, gizemli ve tehlikeli bermuda üçgeni hakkında anlatılan bütün bu rivayetlere ve çok sayıda kayıp uçak gemi ve kurbanlardan bahseden raporlara rağmen bunların çoğu gerçek değildir. Evet değerli okuyucu bunlar gerçek değildir. ABD sahil güvenlik ekiplerinin belirttiği yerde büyük bir kayıp olayı yaşanmamıştır. Bu bölgede yaşanan olaylar dünyanın diğer bölgelerinde ve diğer okyanuslarda yaşanan kazalardan farklı değildir.

Diğer taraftan modern teknolojinin gelişmesi ile birlikte son dönemde bermuda bölgesinde birçok belgesel filmin çekilmesi anlatılanların sahte olduğunu ispatlamaktadır. Bununla birlikte bermuda hakkında bu gerçekler ortaya çıkınca birçok resmi kurum da raporlarını tekrar gözden geçirmek zorunda kalmış ve daha önceki raporlarda konuyu yanlış değerlendirdiklerini kabul etmişlerdir. Aynı şekilde Bermuda Üçgeni bölgesinde yaşanan kayıpların dünyanın diğer bölgelerinde yaşananlar ile sayı ve gerçekleşme şekli bakımından bir farkı olmadığını te’kid etmişlerdir.

İlahiyatçı/Yazar 2005 yılında İHL'den mezun oldu. 2007 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandı. 2011 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmen oldu. İnsanın yaratılışı ve sorumlulukları, kulların vasıfları gibi konularda küçük konferanslar verdi. Din Kültürü branşında Üniversite sınavlarına hazırlık ve KPSS alan sınavı hazırlık kitapları hazırladı. Sorularınız için admin@bilginadamlar.com adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya isminizi giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.