Gusül abdesti İslam Dini‘ne göre manevi olarak bir temizlenme şekli ve kişinin normal ibadet hayatına devam edebilmesi için gerekli şartlardan bir tanesidir. Dinimize göre gusül abdesti alınmasını gerektiren durumlar bellidir. Genel olarak cünüplük hali var ise gusül abdesti alınması gerekmektedir. Maide Suresi 6. ayette “Eğer cünüp iseniz baştan aşağı yıkanarak iyice temizleniniz.” buyurulmaktadır. Gusül abdesti almayı farz hale getiren şartları “Gusül Abdesti Almayı Gerektiren Durumlar” yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bu şartlardan bir tanesi de kişilerin cinsel ilişkiye girmeleridir. Müslümanlar cinsel ilişkiden sonra gusül abdesti alarak normal hayatlarına ve ibadet hayatlarına geri dönerler. Bu durumda gusül abdesti almak farz bir görevdir. Peki cinsel ilişkinin ardından hemen gusül abdesti almak gerekli midir?

Cinsel İlişkiden Sonra Ne Zaman Gusül Abdesti Alınmalıdır?

Genel kaide bir namaz vakti geçmeden gusül abdesti alınması gerektiği şeklindedir. Aslında bu kuralın sebebi cünüp halde beklemenin sakıncasından dolayı değil, kişinin farz bir ibadet olan namazını terketmemesi gerekliliğindendir. Ancak bir çok kişi cünüp halde beklemenin büyük bir günah olacağı düşüncesi ile hemen gusül alınması gerektiğine inanmaktadır. Bu durumda bir insan bir namaz vakti çıktıktan sonra bir sonraki namaz vakti girene kadar gusül almayı erteleyebilir. Örneğin yatsıdan sonra cünüp olan kişi sabah namazının vakti girdikten sonra ama sabah namazının vakti çıkmadan gusül abdestini almalıdır. Çünkü sabah namazını kılması gerekmektedir.

Eşler cinsel ilişkiden sonra bir şeyler yiyip içmek veya bir süre uyuyup dinlenmek isteyebilirler. Bu durumda cinsel organı yıkamak ve namaz abdesti gibi abdest almak gerekir. Çünkü PeygamberimizCinsel organını yıka, abdest al ve uyu.” buyurmuşlardır.

Cünüp İken Çocuk Emzirilebilir mi?

Cinsel ilişkiden sonra gusül abdesti almadan çocuk emzirmek için de aynı işlemler yeterlidir. Çocuğunu emzirecek kadın, cinsel organını yıkar ve abdest alır, ardından çocuğu emzireceği göğsünü de ıslak eliyle yada nemli bir bezle siler yada yıkar. Bu şekilde çocuğu emzirmesinde dini bir sakınca yoktur.

Gusül Abdesti Almadan Tekrar Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Eşler bir defa ilişkiye girdikten sonra ikinci bir kez daha ilişkiye girmek isteyebilirler. Bu durumda gusül abdesti almak şart değildir. Bu durumda kişiler yine cinsel organlarını yıkar ve normal abdest alarak ilişki tekrarlanabilir. Bu konuyla ilgili Peygamberimiz “Biriniz eşi ile cinsî temasda bulunduğu zaman tekrarlamak isterse, (kendisi de karısı da cinsel organını yıkayıp) abdest alsın.” buyurmuştur.

Peygamberimizin hem tavsiyesi hem de sünneti bu şekildedir. Ancak birinci ilişkiden sonra gusül aldığı ve sonra tekrar ilişkiye girdiği de olmuştur. İstenirse bu şekilde de yapılabilir.

Bir sahabi yukarıda vermiş olduğumuz hadise binaen “Buna gerek var mıdır?” şeklinde sormuştur. Peygamberimiz de ” Bu şekil daha temiz, daha sağlıklı ve daha güzeldir.” buyurmuştur.

Peki cinsel organ yıkanmadan ve abdest almadan tekrar ilişkiye girilirse yada gusül geciktirildiği zaman bunlar yapılmazsa ne olur? Aslında cevap çok basit. Bu işlemler, efdal olan sağlıklı olan ve sünnet sevabı kazandıran fiillerdir. Ancak yapılmadığı takdirde bir günahı yoktur. Sadece sünnet sevabından mahrum kalınmış olur. Hatta bu şekilde yapmanın caiz olduğunu göstermek için Peygamberimiz’in de sadece silinmekle yetindiği zamanlar da olmuştur.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya isminizi giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.