Cinsel ilişki sonrasında gusül abdesti almak farz yani dini bir görevdir. En fazla bir namaz vakti kadar beklenebilir. Bundan daha fazla beklemek ise dinen haramdır. Aynı şekilde diğer dinlerde de benzer uygulamalar vardır. Dini bir inancı olmayan bir insan dahi cinsel ilişkiden sonra fizyolojik ve psikolojik olarak rahatlamak için duş almalıdır. Peki cinsel ilişkiden sonra neden yıkanılır.

İslam’a Göre Niçin Gusül Abdesti Almak Gerekmektedir?

İslam dinine göre cünüp olan kişinin gusül abdesti alması doğrudan Allah Teala’nın bir emridir. Maide Suresi 6. ayette “Eğer cünüpseniz iyice temizlenin” buyurulmaktadır. Bu da cinsel ilişkiden sonra gusül alınması gerektiğini ifade etmektedir. Çünkü cinsel ilişki cünüplük sebebidir. Bununla birlikte birlikte gusül alınması ile ilgili Peygamberimizin de uyarıları vardır. Bu uyarılar şu şekildedir.

Cünüb kişinin bulunduğu eve melekler girmez mi?

Cünüp olan kişi gusül abdesti almayı mazeretsiz şekilde bir namaz vaktini geçirecek şekilde geciktirirse, bu kişinin bulunduğu eve rahmet melekleri girmez. Peygamberimiz bu konuda şunları söylemiştir. “… Cünüb olan eve (rahmet ve bereket) melekleri girmez.” Başka bir hadiste de  “… Abdest almadıkça cünüb kişiye (rahmet ve bereket) melekleri yaklaşmaz.” buşyurmuşlardır.

Diğer Dinlerde Gusül

Eski Mısır dininden Hinduizm’e kadar geleneksel dinlerin çoğunda manevi bir kirlilik olarak kabul edilen bazı olaylarda kişinin su ile kendisini arındırması manevi bir temizlenme inancı mevcuttur. Bu durum maddi temizlikten ziyade kırılan bir tabuyu düzeltmeyi ifade etmektedir. Bu konuda bilinen ilk örneklerden birisi şu şekildedir. Eski Mısırda kadınlar hamilelik sırasında ve doğumdan sonra toplamda ondört gün bütün vücutlarını yıkarlardı. Irak Sabiileri de cinsel ilişkiden sonra hem kadının hem de erkeğin yıkanmasını gerekli görmüşlerdir.

Aynı şekilde cinsel ilişkiden sonra kadının yıkanması geleneği Hinduizm‘de de yaygındır.

Yahudilik’te gusül kavramı yeterince açık değildir. Kadınlar âdet (niddah) dönemi boyunca kirli kabul edilirler. Eski Ahid’de bu durumdaki kadınlar için gusle benzeyen bir arınma şekli belirtilmemiştir. Ancak cinsel ilişkiden sonra erkek ve kadının yıkanması istenilmiştir.

Hristiyanlık‘ta ise vaftiz inancı olsa da İslam dinindekine benzer şekilde bir gusül kavramı bulunmamaktadır.

Niçin Yıkanılır?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki cünüp olan insan pis değildir ve gusül de pislikten arınmak için yıkanma değildir. Evet bazı ibadetleri yerine getirmek için gusül abdesti olması şarttır ama bu gusülsüz kişiyi pis yapmaz. Şöyle düşünebilirsiniz. Namaz kılmak için gusül abdesti olması şart olduğu gibi normal abdestin de olması gerekir. Bu durumda namaz abdesti olmayana temiz, gusül abdesti olmayana pis demek mantıklı olmaz. Ancak haram olan şudur. Bir namaz vaktinden daha fazla gusülsüz kalmak namaz kılmamak demektir. Yani farz olan bir ibadeti terketmiş olursunuz. Bu yüzden bir namaz vaktinden fazla cünüp kalmak haramdır. Pis olunduğu için değil.

Şimdi gelelim cinsel ilişkiden sonra niçin yıkanılır konusuna. Öncelikle Müslüman bir kişi için bu dini bir görevdir. Allah emrettiği için yıkanılır. Bununla beraber cinsel ilişkiden sonra yıkanmanın fizyolojik olarak da elbette bir çok faydası vardır.

İnsan cinsel ilişkiye girdiği zaman başta cinsel organlar olmak üzere tüm vücut bu aktiviteden etkilenmektedir. Kişiler tüm vücutları ile ilişkiye girmektedirler. Çünkü cinsel ilişki sırasında nefes ve nabız artmakta, göz bebekleri büyümekte, beyin damarları genişleyip daralmaktadır. Orgazm esnasında vücudun bütün kasları gerilmekte ve gevşemektedir. Bu yüzden vücut yorgun ve bitkin düşmektedir.

Bu şekilde tüm vücudu etkileyen bir aktiviteden sonra vücudun eski haline tekrar gelmesi için bir terapiye ihtiyacı olmaktadır.

Su ise herkes tarafından bilinen en iyi terapi yöntemlerinden birisidir. Bu yüzden günümüzde hidroterapi olarak bilinen ve su ile tedavi etme anlamına gelen bir tıp alanı bile vardır Cinsel ilişkiden sonra vücudu dinlendirip eski haline getirebilecek en kolay ve en etkili yöntem duş almaktır. Bu yüzden cinsel ilişkiden sonra duş alınır ve Allah Teala insanı, insandan daha iyi bildiği için cinseli ilişkiden sonra gusül abdesti almayı emretmiştir.

Bu hâdise vuku bulduktan sonra, uzviyet müdhiş bir yorgunluk ve ezici bir bitkinlik hisseder. Ağır bir yük taşımış gibi olur. İşte büyük bir hücre yıkımına uğrayan ve büyük bir sarsıntı geçiren insan vücudu, yıkanmak sayesinde derhal bir rehavet ve gevşeme ile sükûnete kavuşur. Vücuda yeni bir zindelik ve canlılık gelir.

Konuya ilgili soru sormak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya isminizi giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.