Bu yazıya kaç puan verirsiniz?
[ratings]

Eski Brizilya Cumhurbaşkanı Fernando Henrique Cardoso tarafından kurulan Cardoso Enstitüsünün bir araştırmasında şunlar söylenmiştir. Kadınların başkalarının ilgisini çekme çabasının olumlu bir şey olduğu kabul edilir. Bu durum sıradan insanların kibir ve aşırılıkları anlamına gelmemektedir…  Kadın bu şekilde kendisini önemli bir kişi ve unutulmaz bir insan olarak hissedecektir. Bu, diğer insanların her söylediği küçük ve büyük şeylerden etkilenen erkeklere göre daha yumuşak ve hassas bir bayan fıtratı için çok iyi bir durumdur.

Araştırma şunu da ilave etmiştir ki başkalarının ilgisini çekmeye yönelik çabalar önemli bir sosyal etkinliktir. Peki bu toplum kendi köşesinde kendi kendine yeten bir kadının varlığını nasıl fark edecek? Toplumun ilerlemesi için gerekli olan kadınların hayatta rol almasıdır, sadece sayı olarak bulunmaları değil.

İlgi Çekmek İçin Doğru Metod?

Kadınların, bu hedefi gerçekleştirmeleri için toplumsal ve insani olarak kabul edilen  yöntemlere başvurmaları en iyisidir. Çünkü, insanlar, kadın yada erkeğin dikkat çekmek için dolambaçlı ve kötü metodlar kullanmalarını sevmezler. Ayrıca bu toplumun doğasına da aykırıdır. Toplumların ilgi çekmek için kendine has metodları vardır. Bir toplumda kabul edilebilir olan bir şey, başka bir toplumda kabul edilebilir olmayabilir. Kültür, gelenek ve görenekler toplumdan topluma farklılık göstermektedir. Bu yüzden her toplumda ortak olarak kabul edilmiş olan en önemli ilgi çekme metodlarını sıraladık. Peki en önemli metodlar neler?

  1. Konuşma Şekli

Konu ne olursa olsun söylediklerinizde dikkat çekici bir slogan yoksa kimse söylediklerinize dikkat etmeyecektir. Konu ne kadar basit ve önemsiz olursa olsun ilgi çekici bir konuşma üslubunuz varsa başkalarını çevrenize toplayacaktır.

  1. Duyguları Kullanmanın Akıllıca Yolu

İlgi çekmek için duyguları akıllıca kullanmanız gerekir. Tam da burada kendini başkalarının yerine koyma yani empati sorunu ortaya çıkıyor. Eğer endişelerinden şikayet eden birisini dinlerseniz üzgün görünecektir, bu durumda  sizde üzüldüğünüzü karşınızdakine gösterin. Diğer tarafın size anlattığı şikayetlerine ve problemlerine önem verdiğinizi hissetmesi gerekir. Bu yolla karşı taraf size daha fazla güvenecek ve size çok daha fazla önem verecektir. Bu şekilde insanlar için güvenli bir liman haline gelebilirsiniz.

  1. Anlattıklarınız Güzel Hikayelerle Başlamasına Dikkat Edin

Evrensel bir özdeyişte denir ki “Konu, başlığından bellidir.” Yani başarılı bir başlangıç her şeyin daha iyi olmasını sağlar. Böylece siz de hikayenizi başkalarına anlatmaktan daha fazla zevk alabilirsiniz. Bu durumda iyi bir başlangıç yapmayı öğrenmelisiniz. Şayet başarılı bir başlangıç yapamazsanız, anlattıklarınızdan dolayı karşınızdakilerin sıkıldığını göreceksiniz. Bu durumda sizi ilginç bulmayacaklardır.

  1. Konuştuğunuz Her Konuda Heyecan Unsurlarını Kullanın

Her kadın, bir konuyu anlatırken heyecan uyandırma yeteneğine sahip değildir. Güzel konuşma metodlarının yanı sıra heyecan katmak için de bir çok yol var. Bu yöntemler insanların dikkatini sizin söylediklerinize çekecektir. Konuştuğunuz lehçe önemlidir. İstanbul Türkçesi ile konuşan birisi ile mahalli lisanıyla konuşan birisinin dikkat çekiciliği aynı olmayacaktır. Aynı şekilde ses tonunuz da önemlidir. Bunlarla birlikte yüz ifadeleriniz, mimikleriniz yani beden diliniz de önemlidir. Çünkü bütün bunlar dikkat çekme konusunda çok önemli rol oynamaktadır.

  1. Dinleyiciyi Tatmin Edecek Sonuca Ulaşın

Tabiki dikkat çekmek için iyi bir başlangıç ve konuşma şekli yeterli değil. Aynı şekilde mantıksal olarak konuştuğunuz konuyu tamamlamanız gerekir. Dinleyiciyi tatmin ederek karşınızdakini kendinize bağlayarak konuyu tamamlayın.

  1. Cesurca ve Net şekilde konuşun

Kalabalık önünde konuşmaktan korkma problemi yaşayan çok fazla kadın vardır. Bu korku kendini ifade etmede büyük bir engel teşkil etmektedir. Bu nedenle cesurca ve net bir şekilde konuşabilmemiz için bu konudaki endişelerimizi kırmamız gerekmektedir. Çünkü bu iki unsur başkalarının size ilgi göstermesinde yardım edecek önemli noktalardır.

  1. Yalandan Uzak Durun

Görünüşünüzden ve hareketlerinizden yalanlarınızı anlayabilen bir çok insan olduğunu iyi bilin. Ne zaman yalan söylediğiniz ortaya çıkarsa parlaklığınızı kaybedersiniz ve bir daha insanları etkileyemezsiniz.

  1. Görünümünüze Önem Verin

Tabiki her şey kabul edilebilir sınırlar içerisinde olmalıdır. Burada en önemlisi gerçek güzelliğin ölçütlerini bilmek ve abartmamaktır. Makyajınızı başarılı ve dikkat çekici şekilde yapmalısınız ki dikkat çekebilesiniz. Ancak abartı görünümünüzü olumsuz yönde etkileyebilir ve insanlara itici gelebilirsiniz.

İlahiyatçı/Yazar 2005 yılında İHL'den mezun oldu. 2007 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandı. 2011 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmen oldu. İnsanın yaratılışı ve sorumlulukları, kulların vasıfları gibi konularda küçük konferanslar verdi. Din Kültürü branşında Üniversite sınavlarına hazırlık ve KPSS alan sınavı hazırlık kitapları hazırladı. Sorularınız için admin@bilginadamlar.com adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya isminizi giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.