Bu yazıya kaç puan verirsiniz?
[ratings]

12 Ağustos tüm dünyada “Dünya Gençlik Günü” olarak kutlanmaktadır. 1965 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 12 Ağustos’u halklar arasında barışı, saygıyı ve anlayışı temsil etmesi için Dünya Gençli Günü olarak ilan etmiştir.

1985’te Genel Kurul, gençlik alanında uygun planlama ve takip yönergelerini onayladı. Aralık 2009’da ise 12 Ağustos 2010 tarihinden itibaren Uluslararası Gençlik Yılı ilan eden kararı kabul etmiştir. Sivil toplum kuruluşları ve bireyler, ve yerel örgütler tüm dünyada etkinliklere destek vermektedirler. Dünya Gençlik Günü uluslararası ve yerel platformlarda kutlandı.

Genel Kurul, bu yıl desteklemek için farkındalık kazandırmanın bir yolu olarak gençler için dünya eylem programı ile medya etkinlikleri düzenlemesini tavsiye etti. Bu program gençlerin gelişmesinde önemli rol oynayacak ve gençler seviyesinden ulusal kapasitelerin güçlendirilmesine odaklanmaktadır.

Bu gençlik eylem programı 15 maddeye öncelik vermektedir. Bunlar; işletme, eğitim, açlık ve fakirlik, sağlık, çevre, ilaçlar, boşluk doldurma faaliyetleri, küreselleşme ve AİDS.

Dünya 2030 sürdürülebilir kalkınma planı, barışçıl ve kapsayıcı toplumları desteklemeye adanmıştır. Sürdürülebilir kalkınmanın barış ve güven olmadan mümkün olmadığını da vurgulamıştır. Hedef 16, her seviyede duyarlı, kapsamlı, katılımcı ve temsil gücü yüksek  kararların alınmasını hedeflemiştir.

Ayrıca eylem programı, gençlerin durumunu iyileştirmek için bir politika ve pratik kurallar sağlayan Dünya Gençlik Günü’nü desteklemektedir. Gençlerin barışçıl ve güvenliğin korunmasına aktif katılımı teşvik etmektedir.

İlahiyatçı/Yazar 2005 yılında İHL'den mezun oldu. 2007 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandı. 2011 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmen oldu. İnsanın yaratılışı ve sorumlulukları, kulların vasıfları gibi konularda küçük konferanslar verdi. Din Kültürü branşında Üniversite sınavlarına hazırlık ve KPSS alan sınavı hazırlık kitapları hazırladı. Sorularınız için admin@bilginadamlar.com adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya isminizi giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.