İnsanlar için hatıralar bir çok anlam taşır ve her insanın hatıralarının hikayeleri vardır. Ayrıca yaşadığımız bir çok olayı da belgelendiren şeylerdir hatıralar. Ancak bazı hatıralar vardır ki sahibini alamet-i farikası haline gelmiştir. Daha da garip olanı ise kişinin vücudunun bir parçasının hatıraya dönüşmesidir. İnsanlık tarihi boyunca bazı insan organları bu şekilde kalıcı hale getirilmiş ve bir hatıra olarak saklanır hale gelmiştir. Tabiki bunlardan bir kısmı diğer insanlara ibret olsun diye de saklanmış olabilir. Bu yazımızda farklı amaçlar ile saklanmış olan insan ceset parçalarından bahsedeceğiz. 

Kara Sakal’ın Kafatası

Kara sakal ismi, Batı Hintdistan, Amerika ve Avrupa sahillerinde Meşhur korsanlardan birisi olan Kaptan Edward Tych’e verilmiştir. İngiliz kuvvetleri ve kaptanın ekibi arasında gerçekleşen son savaşta gemilerin üzerinde su ve kan birbirine karışana kadar şiddetli çatışmalar gerçekleşmiştir. Ve sonunda kara sakal öldürülmüştür. Düşmanları kara sakalın kafasını keserler ve diğer korsanlara gözdağı vermek için direğe asarlar. Efsaneye göre kafatası daha sonra alınmış ve gümüş ile işlenerek şarap bardağı yapılmıştır. Daha sonra ise Massachusetts’de bir müzeye kaldırılmıştır.

John Merril’in Başparmağı

John, 1829 ve 1844 yılları arasında Batı Amerika’nın en ünlü hırsızıdır. Tutuklanınca kendisinin suçlu olduğunu itiraf etmiştir. Bu yüzden Taba hapishanesinde 10 yılı demirci olarak geçirmiştir. Tahliye edildikten sonra ise tüberkülozdan ölmüştür. Kötü şöhretinden dolayı ölünce kafası kesilir ve sergilenir. Bugün ise Nashville’deki Tenesse Eyalet Müzesinde sadece başparmağı kalmıştır.

Jules Benny’in Kulağı

Benny, Batı Amerika’da bir kanun kaçağıdır. Çünkü sürekli Stagecoach sınırında değerli malları çalarak hırsızlık yapmaktadır. Bay Slade tarafından kendisine bir tuzak kurulur ve vurularak öldürülür. Bay Slade, Benny’nin kulaklarını keserek hatıra olarak saklamıştır. Daha sonra bu kulaklardan birisi saat şeklinde kullanılmıştır.

William Quantrill

Quantrill, Missouri ve Kansas kırsalına giden bir hırsızlık grubuna katılır. Daha sonra bu grup konfederasyonda asker olur. Bu gruba Quantrill istilacıları denilmeye başlanır. İç savaş bittikten sonra Quantrill, Kentucky eyaleti Lousville yakınlarında vurularak öldürülür. Cesedi ise Lousville’de belirsiz bir yere gömülür. Oğlu kafatasını kardeş bir gruba verir. Bugün bu kafatasının kalıntıları Dover tarihi derneğinde bulunmaktadır.

Ted Williams’ın Başı

Ted Williams, profesyonel bir bezbolcucudr. Amerikan ligine katılmış, topa vurma ve tutmada ortalama 344 puan yapmıştır. Stadın dışındaki topa 521 defa vurarak ünlülerin takımına girmiştir. Vefatından sonra oğlu Henry Williams, babasının cesedini Scottsdale Arizonadaki alcor life extension Foundation’a gönderir. Burası cesetleri donduran ve gerekli teknoloji elde edildiğinde onları tekrar hayata döndüreceği sözünü veren bir kuruluştur. Haber ajansları ise alkor Teknisyenlerinin Williams’ın başını cesedinden ayırdıklarını kaydetmiştir. Kuruluşun teorisi ise şudur: Bİoteknoloji, sonunda beyin sapından bütün vücudun tekrar oluşturulmasına izin verecektir.

Einstein’in Beyni

Dünyaca ünlü Albert Einstein 18 Nisan 1955’te iç kanama sebebiyle kaldırıldığı hastanede vefat eder. O gece hastanede nöbetçi olan Tomas Harvey Einstein’in ölüm nedenini belirlemesi gerekir. Otopsi yaparken Einstein’in beynini yerinden çıkarır ve “Bu dünyamız hakkında her şeyi değiştiren beyindir”  diyerek beyni sefer tasına koyar ve evine götürür.

Einstein vefatından sonra kendisinin putlaştırılmasını istemiyordu. Bunu bilen ailesi bedeninin yakılmasına karar vermiştir. Harvey bedeni yakılmak üzere hazırlamış ve Einstein’ini beynini çalmıştır. Bedeni yakılmış ve külleri bilinmeyen bir yere serpilmiştir.

Beyni çalınan Einstein’ın ailesi şoktaydı. Hükumet yetkileri ve Harvey’in meslektaşları ise çileden çıkmıştı. Herkes beynin iade edilmesini istiyordu ancak Harvey bunu kabul etmedi. Bu nedenle de işinden oldu. Ancak Harvey beyni bilimsel araştırmalarda kullanılacağına yemin edince, ailesi bu isteğinden vazgeçti. Beyni ise Harvey tarafından 1985 yılına kadar hayatının anlamı oldu ve bu yılda beynin bir kısmını o yıllarda beyinle uğraşan bir uzmana gönderdi. Gönderdiği uzman tarafından bulunanlar ise basında bir sansasyona neden oldu. Çalışmalar Einstein’ın beyninde bulunan ve beyin nöronlarını besleyen glial hücrelere odaklanmıştı. Einstein’ın beyninde normal bir insana nazaran daha fazla glial hücre bulunuyordu. Fakat bu konuda bilim adamları farklı fikirler ortaya attılar.

Einstein’ın beyni 53 yıl sonunda çalındığı Princeton Hastanesi’ne geri döndü. Harvey bundan 3 yıl sonra hayatını yitirdi.

İlahiyatçı/Yazar 2005 yılında İHL'den mezun oldu. 2007 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandı. 2011 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmen oldu. İnsanın yaratılışı ve sorumlulukları, kulların vasıfları gibi konularda küçük konferanslar verdi. Din Kültürü branşında Üniversite sınavlarına hazırlık ve KPSS alan sınavı hazırlık kitapları hazırladı. Sorularınız için admin@bilginadamlar.com adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya isminizi giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.