Ülkemizde her geçen gün okuma yazma oranları yükselse de, üniveriste mezunları da dahil olmak üzere bir çok kişi yavaş okumaktadır. Bunun sebebi olarak ilkokulda okuma yazma öğrendiğimiz zaman öğretmenlerimizin “Artık okumayı söktünüz, şimdi sıra başka konularda.” demesi olabilir. İlkokulda okuma yazma öğrenene kadar bu eğitimi alıyoruz ama okumayı öğrendikten sonra artık daha verimli okuma ile ilgili her hangi bir eğitim almıyoruz. Bu ileri yaşlara kadar bu şekilde devam ediyor. Ancak kendisini okuma konusunda geliştirmek isteyen bireyler hızlı okuma eğitimi alarak daha hızlı ve verimli okumanın yollarını arıyorlar.

Aslında hızlı okumak zor bir beceri değil. Zannedilenin aksine sadece biraz pratik ile daha hızlı ve verimli okuyabiliyoruz. Bazılarımız hızlı okuyunca dikkat dağınıklığı olabileceğini ve daha az anlayacağımızı da düşünebiliyor. Ancak ne kadar hızlı okursak o kadar çok anlıyoruz okuduklarımızı.

Anlama konusunu biraz daha açalım. Kitap okurken bazen zihnimiz başka konulara dalar gider hatta okuduğumuz konuyu bile unuturuz. Bunun sebebi aslında beynimizin çok hızlı çalışması ve bizim yavaş okumamız sebebiyle beyne yeterli materyal gönderemememizdir. Bu durumda beyin başka konularla meşgul olmaya başlamaktadır.

Peki Hızlı Okumak Bize Ne Kazandırır?

Bir işe başlarken özellikle de bir eğitime başlarken neyi hedeflediğimizi iyi bilmemiz gerekmektedir. Hedeflerimizi net şekilde koymadığımız takdirde emeklerimiz boşa gider. Boşa kürek çekmiş oluruz. Hızlı okuma eğitimi de aynı şekilde hedefi baştan belirlenmesi gerekli olan bir eğitimdir. Hızlı okuma ile kazanabileceğimiz becerileri örnek olması ve kendinize hedef seçmenize yardımcı olması için bir kaç örnekle anlatmaya çalışalım.

Hızlı okuma ile insanlar çok şey kazanabilirler. Kitapla az çok haşır neşir olan her kesime de hitap eden bir eğitimdir. Hızlı okuma eğitimini almayı planlayan her kesimden insan kendisine göre ihtiyacı olan beceriyi hedeflemelidir. Bu konuda şimdi birkaç örnek verelim.

Hızlı okuma, bir öğrenci için en önemli eğitimlerden birisidir. Bu eğitim ile öğrenciler öğrenimlerini daha verimli hale getirir, ödevlerini daha kısa sürede bitirir, kendilerine ve diğer aktivitelerine daha fazla zaman ayırabilir, sınavlarda süre yetmedi klasik probleminden kurtulur ve sonuç olarak daha başarılı olurlar.

Aynı şekilde hızlı okuma becerisine sahip öğretmenler de okuma alışkanlıklarını geliştirerek, kendi alanlarındaki gelişmeleri daha rahat hale gelmektedirler. Genel kültür hakimiyetleri artmakta tüm  bunlarla birlikte sınıf hakimiyetleri ve öğrenciler üzerindeki etkileri artmaktadır.

Hızlı okuma becerisine sahip olan işadamları, avukatlar, subaylar , emniyet görevlileri, yöneticiler ve evrak, rapor ve dosya işleriyle uğraşan bir çok farklı meslek sahibi kişilere vakitleri yetmiyor. Çoğu zaman işlerini bitirmek için ya fazladan mesai yapıyorlar yada dosyalarını alıp eve giderek işlerini eve taşımak zorunda kalıyorlar. Bu şekilde bir çalışma şekli ise stres ve gerginliği de beraberinde getirmektedir.

Ancak hızlı okuma becerilerine sahip kişiler tüm bu problemlerin üstesinden çok daha kolay gelmekte, daha verimli bir öğrencilik ve iş hayatı yaşamaktadırlar. Aslında verimli okuma becerisi hepimizin ihtiyacı olan bir beceridir. Bu anlattıklarımız hedef belirlemede ve motive olmada bize yardımcı olabilecek örneklerdir. Yoksa sadece örnek verdiğimiz grupların hızlı okuma eğitimine ihtiyacı var anlamına gelmemektedir.

Bu yazımızla birlikte hızlı okuma eğitimi rehberliği yazı dizimize başlıyoruz. Bu yazı dizimizde hızlı okuma ile ilgili motivasyon yazıları, hızlı okuma teknikleri ve hızlı okuma egzersizlerini bulacaksınız. Bu eğitimi anlatıldığı şekilde düzenli şekilde uyguladığınız takdirde okuma ve anlama hızınız en az 3-4 kat artacaktır.

Dilerseniz daha verimli profesyonel hızlı okuma desteği almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya isminizi giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.