Bu soruyu cümlenin başında kadınlar ifadesi olmadan sorduğumuzda elbette birçoğumuz hemen camiler cevabını verecektir. Bunun farkındayım. Çünkü cemaatle kılınan namazın 27 kat daha faziletli olduğunu bildiren Hadis-i Şerif’i duymayanımız yoktur. Ayrıca bu hadiste kadın veya erkek gibi bir ayrım da yapılmamıştır. Bu durumda ilk etapta kim olursa olsun camide cemaatle namaz kılmanın daha faziletli olacağı anlaşılabilir. Ancak konuyla ilgili başka nasslar var mı? diye düşündüğümüzde karşımıza başka hadisler de çıkmakta. Bu durumda bu soruya cevap vermeden önce bütüncül bir yaklaşımla konuyla ilgili hadislere bakmak gerekecektir.

Efendimiz (sav), Ebu Davud’da geçen bir hadiste şöyle buyurmaktadır: “Kadının odasındaki namazı holündeki namazından üstündür. Mahda’ındaki namazı da odasındakinden üstündür.Mahda odanın içerisinde namaz kılmak için ayrılan bölüme verilen isimdir.
Burada bahsi geçen hol, oda ve mahda aslında hepside evin bölümleri yani evin içidir. Buradan da anlaşılacağı üzere kadın için evde kılınan namaz, camide kılınan namazdan daha faziletlidir. Evin içinde ise daha umumi olan holde kılınan namaz, odada kılınan namaz ve Mahda’da kılınan namaz şeklinde sıralanmıştır. Burada da genelden özele doğru bir sıralama yapılmıştır. Buradan şu anlaşılmaktadır ki kadın ne kadar kendine mahsus olan bir mekanda namaz kılarsa, kendisi için daha faziletlidir. Yani evi camiden daha faziletli, evin içinde odası holden daha faziletli, mahda‘sı da odasından daha faziletlidir.

Yine Ebu Davud’da geçen bir hadiste PeygambirimizKadınlarınızı mescitlerden men etmeyin.” buyurmuşlar, ancak aynı hadisin devamında yine “kadınlar için evleri daha hayırlıdır” buyurmuşlardır.

Özetlemek gerekirse kadınlar için namaz kılamaz diyeceğimiz bir yer elbette yok. Mescidde, camide, evde istedikleri yerde kılabilirler. Dışarıya çıktıklarında, çarşıya yada bir alışveriş merkezlerine gittiklerinde elbette mescidde yada camide namazlarını kılabilirler. Ancak kendileri için daha hususi olan evlerinde, odalarında hatta odalarının içinde namaz için ayrılan bir bölümde namaz kılmaları daha iyi olur.

Burada şunu da belirtmek gerekir ki nasıl erkekler için cemaat teşvik edilirken cemaatle namaz kılmanın 27 derece daha faziletli olduğu belirtilmiş ise kadınlar için de evde namaz kılmak tavsiye edilmiş ve daha faziletli olduğu bildirilmiş. Bu durumda erkekler camide namaz kılınca daha fazla sevap alıyor ise kadınlar da evde kıldıkları namaz ile daha fazla sevap alacaklardır.

İlahiyatçı/Yazar Selçuk üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Halen aynı üniversitede kelam anabilim dalında master eğitimine devam etmektedir. 2013 yılından bu yana Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği yapmaktadır. Ortaokul öğrencilerine yönelik Din Kültürü alanında sınavlara hazırlık materyalleri hazırlamaktadır. Yaptığı çalışmalar soru bankası ve deneme olarak yayınlanmıştır. Sorularınız için; bilginkadin@bilginadamlar.com adresinden irtibat kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya isminizi giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.