Vacip Nedir?

0
0

Değerli Arkadaşlar! Vacip kelimesi sık sık karşımıza çıkıyor ama tam olarak anlamını bilmediğim için okuduğum dini konuları anlamakta zorluk çekiyorum. Vacip kavramını tam olarak açıklayabilir misiniz?

  • You must to post comments
1
1

Vacip kelimesi, sabit, lazım gerekli anlamlarına gelmektedir. Bir fıkıh terimi olarak ise alimlerin çoğunluğuna göre, farz ile eş anlamlıdır. Ancak Hanefi alimleri vacibi tamamen farklı bir terim olarak kullanmışlardır.

Hanefilere göre vacip yapılmasının gerekliliğini ifade eden deliller, farz kadar kuvvetli ve açık olmayan fiillere denir. Fakat vaciplerinden, farzlar gibi kesin olarak yapılmasına gerek yok diyemeyiz. Vaciplerin de yapılması gerekmektedir. Hatta vacibe ameli farz da denmektedir. Kurban kesmek vitir ve bayram namazı kılmak gibi.

Vacibin hükmü

Vacibin hükmü farz gibidir yani işlenmesi halinde, sevap, terkinde ise azap vardır ancak itikat bakımından vacip farz gibi değildir vacibi inkar eden dinden çıkmaz fakat dinde olan bir emri inkar ettiği için bidat işlemiş ve günaha girmiş olur. Vacibi unutarak veya kasten terk eden daha sonra kaza etmekle mükelleftir. Mesela vitir namazını kaçıran daha sonra kaza etmelidir.

  • You must to post comments
Showing 1 result
Your Answer

Please first to submit.