İnsanlar gibi, pek çok hayvan da, oyunculuktan dansa, şarkı söylemekten resim çizmeye kadar birçok farklı sanatsal alanla tanınıyor. Bu hayvanlardan birçoğu beyaz perdede ve dizilerde de rol almıştır. Cazibe, oyunculuk, sanat ve şöhret artık insanlara özel değil, bilakis hayvanlar da bu konularda usta oldular.

Ünlü olmuş hayvanlarla tanışın:

Resim Yapan Köpek Dacır

Dacır 3 yaşında siyah bir köpektir. Bir gün sahibi resim çizerken, atölyeye girer ve resim yapmak istiyormuş gibi havlar. Sahibi ona, sen de istiyor musun diye sorduğunda kuyruğunu kaldırır ve onayını açıklar. Bundan sonra dacır kendi resimlerini yapmaya başlar. Kendi zevkine göre renkleri seçer ve kendi resimlerini yapar. Köpeğin sahibine ise köpeğin yaptığı tablolara 50 ila 200 dolar arasında değişen fiyatlar veren mektuplar gelmiştir.

Başrol Oyuncusu Lassie

“Lassie” Amerikan dizisinin bölümlerinde rol almıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen macera dizisi, 1954’te başlamıştır. 19 sezon oynayan dizi 591 bölüme ulaşmıştır. Bir bölümü 26 dakika olan dizi ilk kez 12 Eylül 1954’te yayınlanmıştır

Ünlü Şempanze Mugs

Dave Garvey ile NBC TV’de çıkmıştır. Burada çok komik durumlarıyla ünlenen maymunun şöhreti gittikçe arttı. Hatta dünya turuna bile çıktı. J. Fred Muggs Show’da kısaca rol aldı. Daha sonra Florida Tampa’daki Bush Bahçeleri’nde çalıştı. Emekli olmadan önce 23. doğum gününü kutlamak için ABC’de “Good Morning America” da yer aldı.

Kahin Ahtapot Paul

Bu ahtapot, futbol maçlarında kazananları doğru tahmin etmesi nedeniyle dünya çapında medyanın ve özellikle Alman milli takımının ilgi odağı olmuştu. .. Ahtapot Paul, 2010 FIFA Dünya Kupası finalinde kazanan takımı doğru tahmin etmişti. İspanya, Hollanda’yı 1-0 yendiğinde de doğru tahminde bulunmuştur. Ahtapot, İspanya milli takımının bayrağını taşıyan kutuya yöneldi.

Astronot Köpek Laika

Bir Sovyet köpeği olan Laika uzaya çıkıp dünya etrafında dönen ve bu tecrübenin bir sonucu olarak hayatını kaybeden ilk memelidir. Laika fırlatmadan birkaç saat sonra muhtemelen ısı kontrol sistemindeki bir arızadan dolayı, stres ve yüksek sıcaklık nedeniyle öldü. 11Nisan 2008’de, Rusya Laika için küçük bir anma heykelinin açılışını resmen açıkladı. Roketin üzerinde uzaya gitmeye hazırlanan bir köpek şeklindeki anıt Moskova’daki Askeri Araştırma Tesisinin yanında inşa edildi.

Blondy (Hitler’in köpeği)

1941 yılında Martin Bormann tarafından Hittler’e hediye edilen köpektir. Ocak 1945’te Berlin Savaşı’nda yer altı sığınağında Hitlerr intihar edene kadar yanında kaldı. Nisan 1945’te Gerdy Troost’un alman kurdu “Harass”le çiftleşmesi sonucu Nisan 1945’de beş adet yavrusu oldu. Hitler bu yavrulardan birine Adolf ilk ismini  manası ve künyesi olan kurt anlamında “Wolf” adını vermiştir. Hitler 29 Nisan 1945’te intihar etmeden önce, doktoru Werner Hasse’ye, siyanür kapsüllerinin etkisini Blondy üzerinde test etmesini emretti. Ve kapsüller Blondy’yi öldürdü.

Hayvanlar tarih boyunca insanlar arasında harika bir yer edindiler ve çok sevildiler. Çeşitli sebeplerden dolayı tapınak ve sarayların duvarlarına nakşedildiler. Ama tartışmasız olan şey, insanlığa olan bağlılıklarını göstermeleri, görevlerini en üst seviyeye taşımaları, hatta şöhret ve sanat alanına nüfuz etmeleridir.

                                                      

İlahiyatçı/Yazar 2005 yılında İHL'den mezun oldu. 2007 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandı. 2011 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmen oldu. İnsanın yaratılışı ve sorumlulukları, kulların vasıfları gibi konularda küçük konferanslar verdi. Din Kültürü branşında Üniversite sınavlarına hazırlık ve KPSS alan sınavı hazırlık kitapları hazırladı. Sorularınız için admin@bilginadamlar.com adresinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya isminizi giriniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.